facebook

+48 660 716 050

Dzieci mają złe nawyki. Zębów nie myją, albo robią to źle

Akcje informacyjne i profilaktyczne oraz badania stanu zdrowia jamy ustnej najmłodszych białostoczan, a w nieodległej przyszłości również i projekt badawczy – to wszystko planują zrealizować przyszli dentyści z Polskiego Stowarzyszenia Studentów Stomatologii. Powód? Stan zębów u najmłodszych jest fatalny.

Nie byłoby to możliwe bez pozyskania odpowiedniego partnera do współpracy. Żacy porozumieli się właśnie z białostocką firmą Dentomax, która wyposaży ich w odpowiednie do tego celu narzędzia i instrumenty. W piątek (18.02) lekcje pokazową przeprowadzili w zerówce w Szkole Podstawowej nr 19 w Białymstoku.

Maluchy doskonale wiedziały jak dbać o swoje zęby, że trzeba chodzić do dentysty regularnie. Jednak stan zębów najmłodszych nie jest najlepszy.

Studenci uczą dzieci jak prawidłowo myć zęby
Załadowane przez: wyborcza_bialystok. – Odkryj więcej wideo o życiu i stylu.

Agnieszka Domanowska: Skąd wziął się pomysł na prowadzenie lekcji ze stomatologii w szkołach?

Piotr Grochala, student czwartego roku stomatologii i prezes Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii w Białymstoku: Pomysł zrodził się w naszych głowach, bo chcemy wykroczyć poza zakres naszych studiów, dać coś z siebie dla społeczeństwa. Jak skończymy studia, pójdziemy do pracy i nie będzie czasu na takie rzeczy. Teraz jeszcze coś możemy zrobić i dlatego robimy. To nie była pierwsza lekcja. Już co najmniej w dziesięciu klasach prowadziliśmy zajęcia. Idea jest taka, aby z takimi pogadankami – trochę w formie zabawy, trochę przekazu teorii – dotrzeć do jak największej liczby dzieci.

Jak reagują dzieci? Czy takie nietypowe lekcje się im podobają?

Jak najbardziej. Są zadowolone i bardzo otwarte. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej przekazać im w formie zabawy, bo taka wiedza zostaje na dłużej.

Jaki jest stan zębów u najmłodszych?

U 90 procent dzieci w Polsce występuje poważna próchnica. To jeden z wyższych wyników w Europie. Staramy się zmniejszyć ten odsetek. Jeżeli zmniejszymy go nawet o jeden procent. To będzie to wielki sukces.

Jak chcecie to zrobić?

Właśnie takimi spotkaniami, pogadankami. Pokazujemy miedzy innymi jak prawidłowo szczotkować zęby, jak o nie dbać. Co robić aby były proste, ładne i zdrowe.

Skąd taka przerażająca statystyka? Czy to są złe nawyki?

Niestety w dużej mierze winę za to ponoszą rodzice, którzy nie przekazali swoim pociechom dobrych nawyków. Dzieci nie myją zębów, a jeśli już to robią to nie zawsze dobrze.

Jak często dzieci pojawiają się gabinetach stomatologicznych?

Bardzo często. Niestety często stan zębów nie jest najlepszy

Co zrobić aby dziecko się nie bało?

Nie mówić, że będzie bolało. Teraz technika poszła do przodu i zabiegi są bezbolesne. Wizyta u dentysty naprawdę nie boli i warto systematycznie umawiać dziecko do lekarza.

BONDFILL BRUSHDIP stabilizacja odbudowa
Czwartek, 15 lipca 2021

Produkt Polski Lampa Przepływowa

Kup teraz ...

Poniedziałek, 28 grudnia 2020

Sprzętowe Last Minute w Dentomaxie! :)

...